Kiralama Şartları

Kiralık Araç Sürücü Yaşı ve Ehliyet Süresi

Araç kiralayabilmek için minimum yaş sınırı 21 maksimum yaş sınırı 75'tir. Mini ve Ekonomi sınıfında bir araç kiralayabilmeniz için en az 21 yaşında ve en az 2 yıllık ehliyete sahip olmanız gerekir. Orta Sınıf ve Üst Sınıf araçlar için en az 2 senelik ehliyete sahip olmanız ve 25 yaşından büyük olmanız beklenir. Lüks ve Büyük Araç sınıflarındaki araçlar için 3 senelik ehliyet ve 28 yaşın üzerinde olmanız gerekir.

Kiralık Araç Ek Sürücü

Araç; kiralayan sürücü dışında bir ek sürücü tarafından daha kullanılabilir. Ek sürücü tarafından kiralık aracın kullanılabilmesi için rezervasyon sırasında bu opsiyonun satın alınmış olması gerekmektedir. Ek sürücüler ehliyet ve yaş kriterlerine uymalıdır.

Minimum Araç Kiralama Süresi

Minimum araç kiralama süresi 24 saattir. 24 saatten az araç kiralamalarda 24 saat ücreti uygulanır.

Kiralık Araç Kilometre Sınırı

Günlük kiralamalarda, günlük 250 km sınırı bulunmaktadır. Kilometre aşımında km başına 1 Türk lirası  aşım ücreti uygulanır.

Ödeme

Araç rezervasyonu sırasında, araç kiralama bedelinin tercihinize göre tamamı ya da 1 günlük bölümü kredi kartından tahsil edilir. Kiralama sırasında araç kiralama bedelinin tamamını ödemeyi tercih ettiyseniz Kiralık araç teslimi sırasında ek bir ücret talep edilmez. Eğer, teslimde ödeme yöntemini seçtiyseniz, 1 günlük araç kiralama ücretini araç kiralama işleminiz sırasında, kiralama bedelinin geriye kalan kısmını ise araç tesliminde ödeyebilirsiniz.

Kiralık Araç Depozit / Provizyon

Araç kiralama esnasında oluşabilecek ödenmemiş trafik cezaları, eksik yakıt, sigorta kapsamı dışındaki hasarlar ile ilgili olarak, kiralık araç tesliminde kredi kartına uygun tutarda bir teminat depoziti olarak provizyon alınır. Provizyon teminat tutarının kredi kartından çekilmesi değil, araç kiralama süresince teminat miktarının bloke edilmesidir. Bunun için kiralama başlangıcında müşterinin adına olan minimum 6 ay geçerli ve kullanılabilir limiti olan kredi kartı bilgileri araç kiralama kontratına eklenir. 

Kiralık Araç Sigorta

Sigortaların geçerli olabilmesi için çeşitli şartlar bulunmaktadır. Sürücünün kaza sırasında alkol veya herhangi bir uyuşturucu madde etkisinde olmaması, yasal hız sınırlarını aşmaması, ve aracın karayolları dışında kullanılmaması gerekir. Trafik ve alkol raporlarının kaza anında tutulması ve 48 saat içinde aracın kiralandığı üye işyerine teslim edilmesi gerekir. Ayrıca, araç kiralama sözleşmesinde ismi yazılı olanlar dışında aracın kullanılmaması, araç ruhsatında belirtilen yük haddi dışında taşıma yapılmaması ve aracın kaza yerinde terk edilmemesi gerekmektedir.

Havaalanı Uçuş Bilgileri

Havaalanı oto kiralamalarında, doğru uçuş bilgileri ve saatlerini rezervasyon sırasında bildirmek müşterinin sorumluluğundadır. Eğer rezervasyon sırasında uçuş bilgileri mevcut değilse, kiralık araç tesliminden en az 24 saat önce uçuş bilgileri mail veya telefonla bildirilmelidir. Uçuş bilgilerini önceden bildirdiğinizde havaalanı geliş ve gidişinizde zamanında karşılanmanız kolaylaşmış olacaktır.

Kiralık Araç Teslim ve İade

Kiralanan araç rezervasyon formunda belirtilen adresten teslim alınmalı ve iade adresinde iade edilmelidir. Belirlenen teslim ve iade saatlerinde en fazla 1 saatlik bekleme kabul edilir. Ekstra beklemelerde üye işyeri ekstra bedel isteme hakkına sahiptir.

Geç İade : Kiralık araç geç iade edildiğinde, müşteri ile üye işyeri arasındaki sözleşmeye göre hareket edilir.

Erken İade: Kiralık araç erken iade edildiğinde herhangi bir ücret iadesi yapılmaz.

Kiralık Araç Yakıtı

Araç kiralama başlangıcında yakıt deposu seviyesi nasılsa, aynı seviyede iade yapılması beklenir. Fazla yakıtla dönen kiralık araçlarda yakıt iadesi yapılmaz. Eksik yakıt teslimi durumunda yakıt ücreti üye işyerimiz tarafından sizden tahsil edilir.

Kiralık Araç Özellikleri

Otorento.com?da özelliklerini beğendiğiniz kiralık araç hizmetinize sunulur. Üye işyerinin elinde olmayan nedenlerden dolayı oluşabilecek durumlarda (kiralık araç bir önceki müşteriden geç veya hasarlı dönmüşse, teknik arıza, zorunlu haller vb.) kiralık araç, muadili veya daha üst grupla değiştirebilir. Üye işyeri tarafından kiralık araç temin edilememesi durumunda, otorento.com size kiraladığınız araçla aynı sınıfta veya daha üst sınıfta alternatif bir kiralık araç temin eder.

Kiralık Araçla Yurtdışına Çıkış

Türkiye?deki kiralık araçlarımız yalnızca yurtiçinde kullanılabilir. Türkiye dışında kiraladığınız araçlar için çağrı merkezimizi arayıp şartları öğrenebilirsiniz.

Kiralık Araç Rezervasyon İptali

Kiralama başlangıcından 24 saat öncesine kadar rezervasyon görüntüle/iptal bölümünden rezervasyonunuzu iptal edebilirsiniz. Ödediğiniz ücret 30 TL hizmet bedeli kesilerek kredi kartınıza iade edilir. Kiralamaya 24 saatten az bir süre kaldığında, rezervasyonun iptal edilmesi halinde 2 günlük kiralama ücreti kadar kesinti yapıldıktan sonra geriye kalan bedel kredi kartınıza iade edilir. 2 günden az kiralamalarda herhangi bir ücret iadesi yapılmaz. Hasar durumunda 4.500 tl muafiyet uygulanırken Ağır hasar yani pert halinde 15% muafiyet uygulanır.